Logline

Bir çok açıdan silik ve pasif karaktere sahip edebiyat öğretmeni Hayati, karısı tarafından hor görülüp terkedilir. Bir süre sonra kasabada kimliği belirlenemeyen bir kadın cesedi bulunur. Hayati cesedin karısına ait olduğunu kabul edip cinayeti üstlenir.

Sinopsis

Hayati 6 yaşındayken, gardiyan babasının, (1980 darbesinde haksız yere işkencede öldürülen arkadaşına yardım edemediği için) intihar edişine gizlice tanık olmuştur. Şimdilerde ataerkil bir Anadolu kasabasında edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. Babasının gerçek ölüm sebebini öğrendikten sonra hayat ile bağları kopar.

Sinik ve ürkek yapısına tezat olarak dominant karakterdeki resim öğretmeni Yaprak ile yaptığı evlilik, gittikçe içinden çıkılmaz bir hale gelir. Hayati’nin psikolojik problemlerini de bahane eden karısı onu terk eder. Bu konu kasabalının ağzına dolanır.

Kasabaya yakın gölde kimliği belirlenemeyen bir kadın cesedi bulunur. Hayati’nin karısı Yaprak’a kimse ulaşamadığı için şüpheler Hayati üzerinde yoğunlaşır. Hayati cesedin karısına ait olmadığını bilmesine rağmen, cinayeti üstlenir.

Oysa ki Hayati, kimliği belirsiz kadının eski kocası tarafından (kadın cinayeti özelinde) katledilişine tanık olmuş ama ona yardım edemediği için kendini suçlu görmüştür. Hayati, ne kadar kaçsa da babasının yazgısını farklı yoldan tekrar etmiş olur.

Filmden Kareler

Kamera Arkası


 

Film Ekibi

Oyuncular Yazan ve Yöneten Ortak Yapımcı
Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları,
Kübra Kip, Mert Yavuzcan,
Şebnem Dilligil, Rıza Akın
Faysal Soysal Ali Noori Oskuei
Uygulayıcı Yapımcı Görüntü Yönetmeni Ses
Barış Yıldırım Vedat Özdemir Mustafa Bölükbaşı
Dekor Sanat Kostüm
Natali Yeres Nezihe Ateş Gülşah Yüksel
Kurgu Müzik Ses Tasarım
Mostafah Khergepoosh Payam Azadi Mohsen Roushan, Mohammad Mehdi Javaheri Zade
Renk Tasarım Özel Efekt Yapımcı
Hootan Haghshenas Yasin Allahdadian Faysal Soysal
Yapım
Balkon Film, Eshragh Film Ortak Yapım, (Türkiye-İran)

Storyboard