Yeryüzü Hikâyeleri

‘Yeryüzü Hikayeleri Belgeseli’, gönüllü yardım kuruluşlarının yardım faaliyetlerini haber dili ile anlatmaktan ziyade uzak coğrafyalardaki sıcak insan hikayelerine samimi ve evrensel bir dille odaklanıyor. Öğretici bir dilden uzak ve melodramik yönlendirmelere başvurmadan gönüllü sağlıkçı (doktor, eczacı, dişçi, hemişire) ve hasta hikayelerini merkeze alıyor.

Savaş, afet, kuraklık ve her çeşit yoksunluğun baş gösterdiği yerde yardıma koşan sağlıkçılarla birlikte belgesel ekibi de onlarla yola koyuluyor. Anbean gönüllülerin izinde yapılan çalışmalar takip edilerek, gidilen ülkenin sosyal ve coğrafi yapısı, etnik kimlikleri, külterel ve dini değerleri görüntüleniyor ve dramatik bir kurgu ile belgeselleştiriliyor. Gönüllülerin ve yardım alan hasta ya da afetzedelerin sahici ve samimi hikayeleri merkeze alınıyor.

Her belgesel bölümünde, operasyona giden sağlıkçıların karar ve hareket anından, oradaki çalışmalara; şahit olunan vaka ve hikayelerden, geri dönüşlerine kadar dinamik bir takip seyri var.

Yeryüzü Doktorları’nın (YYD) 14 yıldır 35’in üzerinde ülkede yaptığı tıbbi ve insani çalışmalar, ödüllü Üç Yol filminin yönetmeni Faysal Soysal’ın yönetmenliğiyle belgeselleştirildi. ‘Yeryüzü Hikayeleri’ belgesel filmi, bir doktorun ve uzaklardaki yardıma muhtaç bir hastanın hikayelerini bir araya getiriyor.